Maske Kullanımının Yararları

Bazı medikal ürünler arasında, kullanım alanı sadece sağlık olmayan ürünler vardır. Bu ürünlerden en çok talep göreni maskedir. Maske birçok yerde kullanılır ve çevreden gelen bazı zararlı bakterileri ve virüsleri solunum yolu ile almanızı engeller. Ortak neden sağlık adına kullanımıdır. Hastalıklar sadece hastaneden bulaşmaz ve bazı maddeler daha sonra sağlığınızı tehdit eder hale gelebilir.


Maske Kullanım Alanlarına Göre Önemi

Maske kullanılan her alan birbirinden farklılık gösterebilir. Farklı amaçlarla kullanımı mevcut olan bazı hastalıklar önem taşır.

Bunlar;

  • Hastanede kullanım
  • Kömür ve maden işletmelerinde kullanım
  • Gıda üretiminde kullanım
  • Laboratuvarda kullanım
  • Toplu taşımalarda kullanım
  • Tekstil de kullanım

Bu kullanım alanlarının bazı sebep olduğu insan sağlığına zararlı maddeler oluşabilir.


Hastanede Kullanım

Hastanede; sürekli gelen farklı hastalar tarafından bulaşması muhtemel hastalıktan korunursunuz. Tıbbi atıkların toplanması, hastane temizliği gibi işlemlerde de kullanılmaktadır. Ameliyatlarda kullanılan cerrahi maskeler ise kan sıçraması halinde oluşabilecek sorunların önüne geçer.


Kömür ve Maden İşletmelerinde Kullanım

Kömür ve maden işletmelerinde çalışanların zamanla maden tozu nedeniyle akciğerlerinde hastalık meydana gelir. Bu nedenle bu alanlarda, yerin metrelerce altında çalışmak zorunda olan kişilerce kullanılması zorunludur.


Gıda Üretiminde Kullanım

Gıda üretimi hijyen gerektiren bir iştir. Hava yoluyla çalışan tarafından tamamen ürünleri sterilize etmek amacıyla kullanılması önemlidir. Gıda insan sağlığı bakımından önemlidir.


Laboratuvarda Kullanım

Laboratuvar alanında sürekli incelemeler yapılır ve özellikle bakterilerin incelendiği ortamlardır. Özellikle maske takılması ve steril bir ortamda işini yapması gereken laborantlar tarafından sıklıkla kullanılır.


Toplu Taşımalarda Kullanım

Nüfus yoğunluğu, göç ve kalabalık nedeniyle toplu taşımalar temas ve solunum yolu ile bulaşan hastalıklara meyilli olan alanlar arasındadır. Özellikle kapalı ortamda havasız bir şekilde seyahat ederken, hasta kişiler tarafından hastalık yayılması muhtemeldir.


Tekstilde Kullanımı

Tekstilde bazı kullanılan maddeler arasında; silis tozu, alüminyum tozu, kum ve silika kristallerinin ne denli zararlı olduğunu bilmeyen yoktur. Aynı zamanda birçok yolla gelen kumaş topları nedeniyle oluşan kir, toz ve kesimde meydana gelen kumaş kırpıntıları nedeniyle ciddi bir bakteri ortamı oluşur.