CERRAHİ MASKE

Cerrahi Maske

Fiziksel, biyolojik, kimyasal ajanların partikül ve tozlarına karşı insanları koruyan donanımlara maske denilmektedir. Son günlerde ülkemizde ve dünyada görülen pandemi nedeni ile maske kullanımı büyük önem taşımaktadır.

Maske Çeşitleri

Kullanım amaçlarına göre maskelerin sınıflandırılması mümkündür.

Bu sınıflandırmayı;

  • Cerrahi Maskeler
  • Ventilli Solunum Maskeleri
  • Ventilsiz Solunum Maskesi olarak sıralamak doğru olacaktır.

Cerrahi Maskeler

Cerrahi maske, isminden de anlaşılacağı üzere cerrahi işlemlerde sağlık çalışanlarının kullandığı maskelerdir. Aynı zamanda cerrahi maskeler, solunum rahatsızlıkları (grip, Covid-19, tüberküloz vb.) olan ya da bu tür rahatsızlıklarından şüphelenilen kişilerin hastalıklarını başka kişilere bulaştırmaması amaçla da kullanılmaktadır. Diğer maskelere göre ucuz olan bu maskeler tek kullanımlıktır. Çıkarıldıktan sonra kullanılmaları söz konusu olamaz. Kullanıldıktan sonra sokağa atılması, evlerde ortalık yerlerde bırakılması sağlıksız sorunlar çıkarmaktadır. Kullanıldıktan sonra çıkarılan cerrahi maskelerin bir naylon poşete konularak çöpe atılmaları gerekmektedir.

Cerrahi Maske Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hastaların ya da asemptomatik hastaların ( Hastalığı sessiz geçirenler) başkalarına hastalık bulaştırmaması amacı ile cerrahi maskeler kullanılmaktadır. Kişi maskeyi takmadan önce ve kullandıktan sonra ellerini usulüne göre yıkamalıdır. Maske kullanılırken ellerle maskeye, göze ve yüze dokunulmaması önemlidir. Dokunulması halinde ellerin yıkanması ya da alkol bazlı el dezenfektanları ile silinmesi gerekmektedir.

Cerrahi maskeler ve solunum maskeleri tek kullanımlık olup, solunum maskeleri daha pahalıdır. Pahalı olması insanlarda tekrar kullanılabileceği eğilimi oluşturmaktadır. Böyle bir durumda maskeler üzerindeki mikropların solunması, dokunulması, burun ve göze teması sonucu hem kullanıcıları hem de çevresindekiler için riskler oluşturmaktadır.

Ventilli solunum maskelerinin bulaşıcı hastalıklarda ne hastalar ne de sağlık personelleri tarafından kullanılmaması gerekmektedir. Ventilli maskelerin en önemli özelliği dışarı çıkan havayı temizlemek olduğundan bulaşıcılığı engellememektedir. Böyle durumlarda ventilli maskeleri kullanmak isteyen kişilerin üzerine cerrahi maske takarak kullanması önerilmektedir.

Cerrahi Maske Üretim Merkezi

Dünyada ve ülkemizde coronavirüs salgını nedeni ile zor günler geçirmekteyiz. Cerrahi maske üretim merkezi olarak uzman kadromuz ile bu süreçte ülkemize ve milletimize katkıda bulunmak amacı ile cerrahi maske üretimini hızlandırmış bulunmaktayız. Teknolojik gelişmelere ayak uyduran firmamızda cerrahi maske üretim hattımız son model makineler ve ekipmanlar ile hizmet vermekteyiz. Dakikada 100-110 parça üretim yapabilen yüksek kapasiteli üretim hattımızla hizmet vermekteyiz. Maske satışı hakkında alınan kararlara saygı duyan bir firmayız. Bu yüzden maske fiyatları konusunda açıklama yapılmasının doğru olmayacağı kanaatindeyiz. Sonuç olarak, sağlıklı bir toplum için “Evde Kal”.