Düğünlerde Maske Takmak Zorun lu mu?


İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgınına karşı önlemlerin gevşetilmeye başlamasıyla birlikte yeni süreçte düğün merasimlerinde uygulanacak tedbirleri açıkladı.

Bakanlık, Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda düğün salonlarının 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallar dahilinde hizmet vermeye başlayabileceği yönünde karar alındığı belirtilen genelgeyi 81 il valiliğine gönderdi.

Tedbirler kapsamında gelin ve damat da dahil olmak üzere tüm misafirlerin maske takması sağlanacak denildi.

Genelgeye göre uygulanacak diğer tedbirler ise şöyle sıralandı;

  • Düğün törenleri, bulaşma riskini azaltmak amacıyla mümkün olduğunca açık havada yapılacak ve süre mümkün olduğu kadar kısa tutulacak.
  • Düğün töreni yapılacak mekanların işletmecileri tarafından genel kullanım alanlarına ve oturma düzenine ilişkin mesafe planı hazırlanacak. Tesisin misafir kapasitesi mesafe planına göre belirlenecek. Bu kapasiteye uygun sayıda misafir kabul edilecek ve kapasite bilgisi, tesisin girişinde görülebilir bir yere asılacak. Hazırlanan plan çerçevesinde mekanın girişlerinde ve sıra oluşabilecek her noktada mesafeyi sağlamaya yardımcı yer işaretlemeleri yapılacak.

  • Kurallar, mesafe, maske kullanımı ve temizlik uygulamalarına ilişkin bilgilendirme afişleri, nikah yapılacak mekanların girişlerine ve içerisinde uygun yerlere asılacak.

Misafirlerin mekana girişte ateşi ölçülecek, maskesi olmayanlara maske verilecek

  • Misafirlerin girişlerde mutlaka ateş ölçümleri yapılacak, 38 dereceden yüksek ateşi olanların en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi sağlanacak.

  • Mekan girişlerinde dezenfektan/el antiseptiği bulundurulacak ve misafirlerin ellerini temizlemelerinden sonra içeri girişleri sağlanacak.

  • Düğün yapılacak mekanlara maske takılarak girilecek, işletme sahiplerince mekanın girişinde yeterli miktarda maske bulundurulacak. Maskesiz misafirlere mekan girişinde maske dağıtılacak. Nikah merasimi sürecinde de gelin, damat, nikah memuru ve şahitler dahil olmak üzere tüm misafirlerin maske takması sağlanacak.


    Düğün Maskesi Fiyatları için tıklayınız