Maske Kullanımı

Maske kullanımı birçok alanda kullanıldığı gibi ilaçlama sektörünün de vazgeçilmezi arasındadır. Birçok geniş ve bakteri yoğunluğu olan alanlarda çalışmalar yapan ilaçlama firmaları, maske kullanarak zararlı kimyasallardan korunmuş olur. İlaçlama sektörü dışında, laboratuvar, kimya alanında ve deterjan gibi kimyasal üretim tesislerinde de kullanılması zorunludur.


İlaçlama Sektöründe Maske Kullanımı

İlaçlama alanları; fabrikalar, hastaneler, kamu kurum ve kuruluşları, bahçe ve daha birçok yer olabiliyor. Kullanılan kimyasallar özellikle çalışma yapılan alana ve amaca göre değişiyor.


Maske takılması gereken işlemler;

  • Dezenfekte
  • Haşere İlaçlama
  • Böcek ilaçlama

Bunun gibi birçok hizmette kullanılan malzemenin kimyasal olması sebebi ile maske kullanılır. Dezenfekte alanları oldukça kirli, pis, zararlı madde ve materyallerin yoğun olduğu alanlar olabilir. Kapalı alanlarda yapılan dezenfekte işleminde özellikle kullanılması gerekir.


İlaçlamada Kullanım

Böcek ilaçlama için kullanılan kimyasallar bazen insan sağlığına zararlı olmasa da çoğu zaman kullanım alanına göre zararlı olabiliyor. İlaçlama amacı belirlendiğinde özellikle zirai ilaçlamalarda yüksek ve keski kokuya sahip ilaçlamalar maske ile yapılması zorunlu uygulamalar arasındadır.


Kimyasal Madde Üretiminde Maske

Kimyasal maddeler birçok sektörde kullanılan deterjanlar, boyalar ve farklı sıvılardan oluşur. Bu sıvılar oldukça zararlıdır ve üretiminde kişi sağlığını olumsuz etkiler. Bu tip üretim alanlarında bu nedenle kullanımı zorunludur. Çalışan sağlığı ve iş güvenliğine dair yönetmelik gereği kullanılmalıdır.


Laboratuvar

Laboratuvarlarda birçok tahlil, üretim ve deney yapılabiliyor. İşlemlerine göre kullanılan maddeler virüs, bakteri ya da bulaşıcı zararlı etkenler olabilir. Bu nedenle özellikle kan testlerinde kan yoluyla bulaşan hastalıklardan korunmak ve olası sıçramalardan korunmak adına laboratuvar işlerinde maske kullanımı zorunludur.

Steril ve daha hijyen bir çalışma adına sağlık alanında maske kullanımının en yaygın olduğu yerdir. Laborantlar tarafından tek kullanımlı olarak sürekli yenilenir. Kullanım yoğunluğu sebebiyle sağlık alanına her gün milyonlarca maske aktarılır. Maske dünya genelinde en fazla talep gören ve sınırlı ülkelerin üretim yaptığı oldukça önemli ürünler arasındadır.

Yapılan araştırmaların laboratuvar ortamında tekrarlanması ve bazı hastalıkların çaresini bulmak adına virüslerin sürekli denendiği bu ortamda maske hayati öneme sahiptir.