Maske Kullanımının Önemi

Bazı ürünlerin üretim amacı, insan sağlığının korunması amaçlıdır. Bilindiği üzere solunum yolu kaynaklı hastalıklar her geçen gün ölümlere yol açar. Solunum yolu ile alınan virüs, bakteri ve zararı maddeler en fazla akciğerleri etkiler. Bu nedenle maske kullanımı daha önemli bir hale gelir.


Maske Kullanılması Zorunlu Durumlar

Bazı durumlar maske kullanımını kişinin isteğine bırakırken bazı durumlar kullanımı zorunlu kılar. Bunun bazı sebepleri olabilir ve bazen yönetmelikle, bazen de kullanım alanının zorunluluğu ile ortaya çıkar.

Bunlar;

  • Pandemi dönemleri
  • Yoğun bakım üniteleri
  • Ameliyathaneler
  • Gıda üretim tesisleri
  • Laboratuvarlar
  • Kimya alanları
  • Biyoloji alanları

Bu durumlarda kullanımı zorunludur ve maske takmadan giriş yasaklanır. Yasak olan durumlar hayati öneme sahip olan konularda geçerlidir. Uyulması zorunludur ve cezai yaptırımları vardır.


Maske Kullanmak Neden Önemli?

Maske kullanmak sadece sizin sağlığınız için değil bazen karşınızdaki kişilerin sağlığı içinde önemlidir. Hasta olduğunuzda bunu bağışıklığı daha zayıf kişilere bulaştırmanız, onların bu konuda ölmesine dahi sebep olabilir. Özellikle toplum arasında bilinen yanlışlardan birisi de maske kullanan kişinin bulaşıcı hastalığı olduğu düşüncesidir. Örneğin; kanser hastasının maske kullanma sebebi, aldığı tedaviler neticesinde bağışıklığının düşmesi ve sizlerden mikrop kapma riskinin yüksek olmasıdır.


Doktorlar ve Veteriner Hekimlerde Maske Kullanımı

Veterinerlikte kullanılan maske sağlık sektöründe kullanılması ile aynı nedene bağlıdır. Hijyen ve hayvandan insana bulaşabilecek mikroplardan korunmak amaçlıdır. Doktorlar için de durum aynıdır. Her gün binlerce hastanın geldiği hastanelerde çalışan doktorlar, daha sağlıklı kalabilmek adına maske takmaları mümkündür. Sadece cerrahi operasyonlarda değil, günlük muayenelerde de eldiven gibi önemlidir. Eldiven temas yoluyla bulaşan hastalıkları engellerken, maske solunum yolu ile bulaşan hastalıklardan korur.


Temizlik Görevlilerinde Maske Kullanımı

Belediyelerde, temizlik şirketlerinde ve bireysel alanlarda çalışan temizlik görevlileri birçok kurum, kuruluş, kamuya açık alanlarda hizmet vermektedir. Özellikle insanların bilinçsiz çöp atması sonucu türlü mikropların barındığı çöp konteynerleri günümüzde hala mevcut. Aynı zamanda bir hastaneden çalışan temizlik görevlisi, tıbbi atıkların boşaltma işlemini düzenli olarak gerçekleştirirler. Bu durum maske ile yapılması gereken bir iştir.