Maske

Kullanım amacı; kişinin yüzünde tam koruma sağlama ve solunum yolunun dış etkenlerden korunmasıdır. Üretimi; sentetik kumaştan yapılan maske, plastik malzemeden yapılan maske teli ve maskeye özel klipsin monte edilmesiyle tamamlanır. Kulanım alanı oldukça fazla ve yaygındır.


Maske Çeşitleri

Maske üretimi bazı kullanım alanına göre farklılık gösterir. Sosyal çevrede de kullanılan maskeler günümüzde farklı amaç ve çeşitlerde üretilir.

Bunlar;

  • Tek kullanımlı maske
  • Nano teknoloji ile üretilen maske
  • Kumaş maske
  • Tam korumalı hava filtreli maske
  • Sıcak ya da soğuktan korunma amaçlı kullanılan maske
  • Cerrahi maske

Bu maske türlerinin ortak amacı hijyen ve yüzü koruma amaçlıdır. Yüzün korunması solunum yollarını zararlı maddelerden korumak amaçlıdır.


Evde Maske Kullanımı

Evde maske kullanımı alerjen malzemelere karşı olur. Kimyasallar, deterjanlar ve toz gibi temizlik esnasında kullanılması akciğerlerin zarar görmesine yol açar. Bu nedenle evde kullanımı oldukça önemlidir.


İş Hayatında Kullanımı

İş hayatında kullanımı bazı meslek gruplarında sektöre bağlı olarak değişir. Gıda üretiminde çalışan kişiler ve gıda mühendisleri tarafından kullanımı yaygındır. Kimyagerler, biyologlar ve laborantların sıklıkla kullandıkları malzemeler arasındadır. Aynı zamanda hijyen gerektiren hizmetlerde eldiven ile birlikte kullanımı yaygındır. Yemek üretim tesisleri de maske kullanırlar. Gıda sektörü insan sağlığını doğrudan etkileyen bir alan olduğu için kullanımı zorunlu alanlar arasındadır. Maske toplu alanlarda da kullanılır.


Sağlık

Sağlık alanının vazgeçilmezi olan maske, her personelin ve hastanın kullandığı medikal ürünler arasındadır. Ameliyathane, tıbbi atık bölümü, acil servis, yoğun bakım üniteleri ve laboratuvar test alanlarında muhakkak kullanılır.


Temizlik Şirketleri

Temizlik şirketleri; işlerini yaptıklarında hijyen ve personel sağlığı adına maske kullanımını tercih eder. Temizlik alanları hastaneler, fabrikalar, üretim yerleri ve daha birçok yer olabildiği için bu konuda hijyen önemlidir.


Sosyal Çevre

Toplu taşıma, alışveriş merkezleri, cami, konser alanı, tiyatro ve sinemalar toplu olarak kullanılan alanlar olduğu için maske kullanımı önemlidir. Çok fazla tercih edilmese de artan nüfus yoğunluğu, hava kirliliği, ekolojik denge ve sağlık sorunları sebebi ile kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır.