Neden Maske Kullanılmalıdır?

Maske kullanımı her geçen gün daha da artış gösteriyor. Bunun birçok çevresel faktörlere bağlı nedeni mevcuttur. Artık sadece hasta ya da bağışıklığı zayıf olan kişiler değil, kendisini korumak adına birçok amaçlı kullanımı mevcuttur.


Kullanım Nedenleri

Maske kullanımı iş, sosyal çevre, hastalık ve güvenlik adına kullanılmaktadır. Kullanım alanlarına göre kullanılan maskeler medikal maske olarak satılır. Kullanılan iş materyallerine göre bazen daha kapsamlı maskeler kullanılabiliyor.

Kullanım alanları;

  • Sağlık
  • İş güvenliği
  • Yaygın hastalıklardan korunmak
  • Temizlik ve hijyen

Bu alanlarda sıklıkla maske kullanımına rastlanır. Hatta bazen iş güvenliği yönetmeliği gereği kullanımı zorunludur. Bazı mesleklerde yıpranma payı olur ve işe bağlı hastalıkların meydana gelme olasılığı oldukça fazladır. Bu durumda maske kullanımına daha fazla ihtiyaç duyulur.


Maske Üretimi Nasıl Yapılır?

Maske sadece bir kumaştan ibaret değildir. Sentetik malzemeden yapılan maske kumaşı medikal, maske içerisinde kullanılan burun klipsi ve maske teli ise plastik malzemeden üretilir. Bu şekilde maske kullanım amacına daha doğru bir şekilde hizmet etmiş olur. Maske telinin yüzü kavraması, burun klipsinin burun bölgesinin şeklini alması, içeriye yabancı maddelerin girmesini engeller.


Maske Neden Önemlidir?

Maskenin önemi birçok alanda değişir. Bazen hayati öneme dahi sahiptir. Örneğin; bulaşıcı hastalıkların yaşandığı bir ortamda maske sayesinde, solunum yolu ile bulaşan hastalıklardan korunmanız mümkündür. Aynı zamanda ameliyatta kullanılan cerrahi maskeler ile ameliyat sırasında oluşan kan ve damlacıkların doktorlara bulaşması engellenir. Laboratuvar ortamında ise virüs ve bakteriler üzerinde inceleme yapan laborantların hastalık kapmasının önüne geçilir.


Maskenin Doğru Kullanımı

Maske sadece başlı başına koruyu bir yapıya sahip değildir. Tek kullanımlı maskeleri düzenli olarak değiştirmeniz önemlidir. Kullanacağınız maskede maske teli ve burun klipsi olmasına özen gösterin. Ağız ve burun boşluğunun tamamen kapalı olması maske kullanımında oldukça önemlidir. Bu haliyle maske doğru kullanılmış olacak ve çevreden gelen zararlı maddelerden sizleri koruyacaktır. Maske kullanımında dikkat etmeniz gereken diğer bir durum ise maskenizi çöpe atmanız ve elinizi temas ettirmemenizdir. Maske iplerinden tutarak çıkarabilir ya da takabilirsiniz.